Jak dobrać rozmiar buta?

Dobór odpowiedniego typu obuwia do biegania jest kluczową kwestią dla każdego, kto zaczyna przygodę z profesjonalnym bieganiem. Niemniej ważny jest też wybór optymalnego dla swoich stóp rozmiaru, co jest gwarancją wygody oraz komfortu podczas biegania.

Podczas wybierania optymalnej wielkości buta biegowego należy pamiętać o tym, że nie musi odpowiadać on dokładnie rozmiarowi obuwia noszonego na co dzień. Zazwyczaj buty sportowe różnią się w stosunku to nich o jeden rozmiar. But sportowy do biegania powinien być minimum o 1,5 cm dłuższy od stopy, tak aby największy palec nie dotykał czuba cholewki. Ta dodatkowa przestrzeń jest istotna zwłaszcza podczas maratonu, podczas których stopa tysiące razy przechodzi przez etap lądowania oraz w trakcie biegów górskich, gdzie podczas zbiegania palce są szczególnie narażone na uderzenia i otarcia.

Dobór optymalnej wielkości nie powinien się opierać wyłącznie na numeracji, gdyż poszczególne marki oraz modele różnią się między sobą nawet w obrębie tego samego rozmiaru. Aby zrobić to prawidłowo należy zmierzyć własną stopę w najdłuższym miejscu od końca pięty do czubka największego palca. W tym celu można się wesprzeć kartką papieru, na której stawiamy stopę i ją obrysowujemy dookoła. Wymiar odczytujemy mierząc długość obrysu po najdłuższej przekątnej od końca pięty do czubka najdłuższego palca. Następnie uzyskany w ten sposób wynik powiększony o minimum 1,5 cm porównujemy z tabelą rozmiarową podaną przez danego producenta dla wybranej marki lub modelu buta. Alternatywną, ale bardziej czasochłonną metodą jest przymierzenie w samym sklepie kilku par tak, aby znaleźć tą właściwą. Oczywiście nic nie wyklucza możliwości połączenia obu tych metod, czyli udania się do sklepu z wcześniej wykonanym obrysem stopy.

Przy doborze odpowiedniego rozmiaru warto kierować się też niektórymi spośród zasad stosowanymi podczas doboru rodzaju obuwia, takimi jak pomiar stopy w skarpetkach, w których zamierzamy biegać, przymiarka na obydwu stopach oraz wybór obuwia idealnie dopasowanego, w którym stopa nie będzie się przesuwać w bucie podczas biegania. Zastosowanie się do powyższych zasad zwiększa pewność, że wybrane obuwie będzie dobrane idealnie i będzie długo służyć jednocześnie zapewniając stopom komfort i wygodę podczas aktywności sportowej.