Jak dbać o obuwie sportowe?

 

 

Obuwie sportowe z założenia jest tak projektowane aby spełniać rygorystyczne kryteria i być odpornym na ekstremalne warunki mogące pojawić się na różnego rodzaju trasie biegowej a równocześnie zapewnić biegającemu i jego stopom wysoki poziom komfortu oraz wygody. O ile na parametry obuwia użytkownik nie ma wpływu o tyle na żywotność i trwałość obuwia już ten wpływ w pewnym stopniu ma. Odpowiednie dbanie o buty sportowe jest również niezwykle ważne bowiem gwarancja na określony czas użytkowania, jaką daje nam producent opiera się na założeniu, że będziemy się stosować do zachowania pewnych zasad odnośnie sposobu użytkowania, przechowywania i konserwowania obuwia w odpowiednich warunkach. Ich nieprzestrzeganie spowoduje, że zużyją się one po prostu szybciej. Warto więc wiedzieć jak we właściwy postępować aby dłużej się nim cieszyć. Istnieje kilka reguł do których warto się stosować.

 

 

1. Dobór butów odpowiednich do biomechaniki biegu

 

Buty przeznaczone do biegania powinny być idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, czyli do techniki biegu i masy ciała. W związku z czym mając wagę 70 kg należy pamiętać pamiętać o doborze butów 70+, nie 60+. Należy też znać swoją technikę biegu związaną z przemieszczaniem ciężaru na stopie podczas ruchu co wpływa na ścieralność poszczególnych części podeszwy i wytrzymałość warstwy amortyzującej buta. Inna jest zabudowa butów dla osoby pronującej, inna dla supinującej i w przypadku nieodpowiedniego doboru szybciej się one zużyją a dodatkowo stwarza to zagrożenie dla zdrowia w postaci ryzyka kontuzji.

 

2. Warto mieć co najmniej dwie pary butów sportowych i używać ich na zmianę

Zarówno podeszwa, jak i warstwa amortyzująca są podczas biegu poddawane silnemu oddziaływaniu w postaci ugniatania i skręcania. Po zakończeniu aktywności potrzebują ok 12-24 godzin czasu na powrót do stanu pełnego rozprężenia. Jeżeli często biegamy to przed upływem tego czasu możemy wtedy użyć drugiej pary.

 

3. Poprawne zakładanie i zdejmowanie butów

Należy unikać zakładania i zdejmowania obuwia na szybko bez uprzedniego rozwiązania sznurówek. Takie postępowanie może zarówno uszkodzić system sznurowania jak i zniekształcić cholewkę.

 

4. Prawidłowe czyszczenie i suszenie

Co do zasady butów się nigdy nie pierze, nieważne czy w misce z wodą, czy w pralce. Woda jest dla butów zagrożeniem i w żadnym razie nie można ryzykować przemoczenia. Może to doprowadzić do porozklejania się kolejnych warstw lub w lepszym razie ich deformacji lub skurczenia, przez co buty staną się niewygodne powodując przy tym ryzyko powstania odcisków. Buty zawilgocone należy w sposób prawidłowy suszyć stawiając je w przewiewnym miejscu do czasu całkowitego odparowania wody. Nie powinno się ich wystawiać ani na słońce, ani kładąc na grzejniku, ani suszyć z pomocą np. suszarki do włosów. Wszystkie te sposoby także spowodują zniekształcenia czyniąc buty niewygodnymi.

Pielęgnacja butów do biegania po treningu powinna wyglądać następująco:

- wyjmujemy z butów wkładkę i sznurowadła,

- wkładkę i sznurówki pierzemy ręcznie,

- buty należy oczyścić ściereczką bądź też szczoteczką z miękkim włosiem używając na przykład wody i mydła,

- buty delikatnie suszymy papierowym ręcznikiem,

- odstawiamy buty do wyschnięcia w przewiewnym miejscu jednocześnie wypełniając ich wnętrze papierowym ręcznikiem, który wchłonie resztki wilgoci z ich wnętrza,

- do szafy wkładamy tylko całkowicie suche buty.

 

5. Dezynfekcja i impregnacja

Dezynfekcja ważna jest ze względu na zdrowie i ryzyko wystąpienia takich chorób jak np. grzybica. W tym celu najlepiej zastosować wewnątrz środek, który usunie drobnoustroje i jednocześnie zapobiegnie powstaniu brzydkiego zapachu.

Środki impregnujące mają chronić buty narażone na działanie brudu, wilgoci, zmiennych temperatur czy rozmaitych przeciążeń. Należy stosować preparaty adekwatne do tworzywa, zalecane przez producenta po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu butów.

 

6. Należy używać butów sportowych tylko do biegania

Wygoda obuwia biegowego stwarza pokusę chodzenia w nich na co dzień, co jednak każdorazowo ściera podeszwę powodując obniżenie parametrów założonych przez producenta. Profesjonalne buty sportowe nie są tanie w związku z czym należy się zastanowić czy warto takie obuwie zużyć w innym celu niż ten, do którego je przeznaczono. Nie warto również takich butów stosować do innego rodzaju sportów, gdzie siły oddziałują w inny sposób i z innych kierunków niż przy bieganiu, bowiem obuwie to nie jest zaprojektowane pod tym kątem.

 

7. Nie pożyczać butów innej osobie

Nie powinno użyczać się butów biegowych innym osobom nawet jeśli noszą one ten sam rozmiar. Względy zdrowotne, takie jak ryzyko zarażenia się lub przekazania drugiej osobie takiej choroby jak wspomniana grzybica do powód numer jeden. Drugi wynika z różnicy budowy stopy oraz faktu, że but się do niej dostosowuje. Co za tym idzie może się okazać, że odebrane z powrotem pożyczone obuwie będzie zdeformowane i dostosowane już do innego kształtu lub rodzaju stopy a przez to nieodpowiednie do stopy właściciela. Użycie takich butów stworzy realne ryzyko kontuzji podobnie jak w przypadku wyboru buta niedostosowanego do biomechaniki własnej stopy.